Kudowa-Zdrój – czeski zakątek

Celem wycieczki w dniu 14 sierpnia br. była Kudowa-Zdrój. Rozpoczęliśmy od unikalnej atrakcji jaką jest Kaplica Czaszek w dawnej wsi Czermnej a potem przez położony obok kościoła św. Bartłomieja Apostoła cmentarz powędrowaliśmy ku zdrojowym parkom. O historii, ciekawostkach historycznych i przyrodniczych opowiadał nam przewodnik sudecki, mieszkaniec Kudowy-Zdroju Adam Towgiel. Udało nam się schronić przed burzą, ale uniemożliwiła ona – tym razem – odwiedziny w ogrodzie japońskim w Jarkowie. To około 1000 m2 powierzchni kształtowanej przez 30 lat przez właściciela, Edwarda Majchera zgodnie z założeniami tradycji ogrodów japońskich. Ogród położony jest około 3 km od Lewina Kłodzkiego

Małgorzata Bednarek

Letnie wycieczki 2020 – lądeckie parki i arboretum

W sobotę 1 sierpnia 2020r. w wycieczce po lądeckich parkach i do leśnego, górskiego ogrodu zwanego arboretum udział wzięło 18 osób. Pogoda w tym dniu dopisała i wszyscy cieszyli się cieniem i leśnym powietrzem w parkach i w arboretum. Trasa wycieczki przebiegała przez Park Tysiąclecia, aleją lipową do Parku Jana Pawła II, następnie zabytkową aleją modrzewiową do Parku Moniuszki przy barokowej kaplicy św. Jerzego. Z Parku Moniuszki obok Stawów Biskupich przeszliśmy aleją kasztanową do Arboretum. Z Arboretum wracaliśmy Promenadą św. Jadwigi obok źródełka św. Jadwigi. Uczestnicy byli zachwyceni pięknem zakładu balneologicznego „Wojciech”, starodrzewem w parkach. Z zainteresowaniem słuchali o ciekawostkach botanicznych w lądeckim zdroju i ich parkach. Duże zainteresowanie wzbudził tulipanowiec amerykański, świerk serbski, miłorząb japoński oraz paulownia. W Arboretum zaskoczeniem była duża różnorodność drzew i krzewów. Największe wrażenie zrobił mamutowiec olbrzymi oraz brazylijski rabarbar – gunnera olbrzymia.”

Wycieczkę prowadziła i opisała nasza koleżanka przewodniczka Jola Sadko.
Kilka zdjęć z okolic arboretum – M. Bednarek

Cudze chwalicie, swego nie znacie.

Po raz kolejny lądecki Oddział PTTK realizuje wspólne przedsięwzięcie turystyczne z Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, które uzyskało dofinansowanie Zarządu Powiatu Kłodzkiego. Główny cel projektu zatytułowanego „Ziemia Kłodzka – mozaika 75 lat polskości i wielowiekowej historii” to pokazanie mieszkańcom Lądka-Zdroju i turystom bogactwa kultury materialnej i atrakcji przyrodniczych naszego regionu. Całość obejmuje 4 wycieczki autokarowe oraz wytyczenie nowej trasy spacerowej „Szlakiem lądeckich kobiet”.

Pierwszą wycieczkę zorganizowaliśmy 28 lipca br. rozpoczynając od wizyty w sanktuarium na górze Iglicznej, potem Międzygórze i wodospad Wilczki. Stamtąd ruszyliśmy do Kamieńczyka, niewielkiej wsi za Międzylesiem, blisko granicy polsko-czeskiej. By zwiedzić drewnianą świątynię – jedną z czterech zachowanych na Ziemi Kłodzkiej – trzeba było przejść spory odcinek pieszo pod górę, gdyż droga jest tam zbyt wąska dla autobusów. Ten wysiłek – w dodatku w 30-stopniowym upale – wynagrodził nam kościółek z 1710 r. pod wezwaniem św, Michała Archanioła. Pierwsze wrażenie to zapach drewna, urokliwa atmosfera panująca w tej niewielkiej świątyni o barokowym wystroju, lecz wzrok przykuwały przede wszystkim malowidła na balustradzie chóru, emporach i stropie. Widać tu wpływy kultury ludowej w postaci bogatych ornamentów roślinnych. Zwiedzanie umożliwiła nam przemiła pani Ania, sołtyska Kamieńczyka, która otworzyła nam świątynię. I wreszcie renesansowo-barokowy pałac w Gorzanowie, największe założenia tego typu na Ziemi Kłodzkiej, na który spoglądaliśmy oczami gospodarza obiektu, pana Marka Haisiga, prezesa Fundacji Pałac Gorzanów, naszego przewodnika po tym obiekcie. Od 2012 roku wykonano ogrom prac konserwatorsko-odtworzeniowych. Fundacja prowadzi też intensywne działania kulturalne – happeningi, festiwale, wystawy, koncerty. Ostatnio odtworzono salę teatralną przywracając dawne tradycje teatru dworskiego, gdyż Gorzanów z inicjatywy właścicieli rodu Herbersteinów słynął z widowisk teatralnych.

Małgorzata Bednarek