Pamiątkowa tablica, poświęcona ppor. Wiesławowi Mikicie, ps. „Mścisław”, odsłonięta na Placu Partyzantów w Lądku-Zdroju!

Dziś w Lądku-Zdroju – z inicjatywy Lądeckiego Towarzystwa Historyczno-Eksploracyjnego a pod patronatem lądeckiego samorządu i Oddziału „Bialskiego” PTTK w Lądku Zdroju – odsłonięta została na Placu Partyzantów tablica poświęcona ppor. Wiesławowi Mikicie, ps. „Mścisław”.

W uroczystościach – oprócz członków rodziny, licznie zgromadzonych gości oraz mieszkańców Lądka-Zdroju – udział wzięli przedstawiciele lokalnych samorządów – zarówno gminy Lądek-Zdrój, Stronia Śląskiego jak i powiatu kłodzkiego. Nie zabrakło także reprezentantów Oddziału „Bialskiego” PTTK w Lądku-Zdroju.

Wiesław Mikita [1921-2003] był wieloletnim mieszkańcem Lądka-Zdroju. Jako Przewodnik Sudecki poznawał zakątki i przybliżał uroki regionu turystom oraz lądeckim kuracjuszom. Współtworzył także nasz Oddział „Bialski” PTTK, szkoląc pod jego szyldem pierwszych polskich przewodników sudeckich.

Jego biografia jest jednak o wiele bogatsza, sprawiając że był naprawdę nietuzinkową postacią.
Wiesław Mikita urodził się 21 grudnia 1921 roku. Po napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę w 1939 roku – jeszcze jako niepełnoletni – wstąpił do Związku Jaszczurczego, konspiracyjnej organizacji wojskowej narodowców, natomiast w lutym 1942 roku zostaje żołnierzem oddziału partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych. Wtedy przyjął pseudonim „Mścisław”. Przybrany pseudonim nie jest przypadkowy – jego ojciec, Mateusz, trafia w grudniu 1941 roku do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie wkrótce ginie. Podobnie rzecz ma się z bratem ojca – Janem – on także nie przeżywa wojny. Przysięgę w Armii Krajowej składa 12 czerwca 1943 roku, trafiając do zgrupowania oddziałów partyzanckich w Górach Świętokrzyskich, a dowodzonych przez legendarnych Cichociemnych. W marcu 1945 roku – na krótko, bo odnosząc rany, zostaje dowódcą oddziału NSZ w Puszczy Iłżeckiej.
Tuż po wojnie trafia z rodziną do Lądka-Zdroju, gdzie używał nazwiska Zarzycki. Jednak szybko – za swą partyzancką działalność – zostaje aresztowany na blisko półtorej roku. Zwolniony na mocy amnestii wraca do Lądka-Zdroju, utrzymując kontakty z innymi byłymi działaczami zbrojnego podziemia działającego w okolicy Starachowic.

Mimo ciągłego zainteresowania służbami i szykan ze stronny bezpieki Wiesław Mikita pozostawał aktywnym członkiem lądeckiej społeczności, współtworząc miejscowy oddział PTTK i szkoląc pierwszych przewodników sudeckich. Ludwik Pikuła, Tadeusz Bajek, Zbigniew Załuski, Zygmunt Adamczyk czy Józef Rogula to do dziś lądeckie ikony turystyki i przewodnictwa tamtych czasów. Wraz z nimi Wiesław Mikita oprowadzał i zapoznawał z okolicą tysiące turystów i kuracjuszy. Swym podejściem i charyzmą potrafił jednoczyć to środowisko, tworząc z jej członków jedną wielką turystyczną rodzinę.

Wiesław Mikita zmarł 27 lipca 2003 roku i został pochowany na cmentarzu komunalnym w Lądku-Zdroju. Jak sam twierdził, partyzantem czuł się do 1989 roku, co do dziś potwierdza inskrypcja na tablicy na jego grobie: „Zawsze – aż do końca – wierny Żołnierz Rzeczpospolitej”.

Mając na uwadze jego zasługi dnia 3 grudnia 2021 roku lądecka rada miejska przyznała mu pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Cześć Jego Pamięci!