Oddział Bialski PTTK wspólnie z partnerem, którym jest Centrum Kultury i Rekreacji realizuje projekt turystyczny dofinansowany ze środków Zarządu Powiatu Kłodzkiego jako zadanie z zakresu turystyki: Promocja turystyki w różnych grupach wiekowych. Projekt zakłada organizację 4 wycieczek dla różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży i seniorów. Celem projektu jest upowszechnianie atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej, szczególnie tych mniej znanych lub rzadziej uczęszczanych. Zostaną opracowane propozycje wycieczek, według których będą realizowane rzeczywiste wyprawy. Oferty te znajdą się na stronach Powiatu Kłodzkiego, Oddziału Bialskiego PTTK i Centrum Kultury i Rekreacji oraz rozesłane do 50 biur podróży w całej Polsce.
Odbyła się już wycieczka dla dzieci młodszych – 32 dzieci z klas III a i III c ze Szkoły Podstawowej nr w Lądku-Zdroju pojechało do Kątów Bystrzyckich. Miejscowość promująca się jako „Twórczy Zakątek Ziemi Kłodzkiej” proponuje już kilka wspaniałych atrakcji. Tym razem dzieci odwiedziły Kuźnię Alchemiczną GeoGut i Pracownię Ceramiczną „Rezerwat”. Warsztaty prowadzone były w mniejszych grupach, więc zespoły zmieniały się na przemian. W czasie przerwy, pod wiejską wiatą wypoczynkową wszyscy zjedli drugie śniadania, pobawili się na placu zabaw.
Podczas warsztatów edukacyjnych prowadzonych przez pana Piotra Guta, geologa z wykształcenia i z zamiłowania, dzieci mogły mogły poznać świat minerałów, dowiedzieć się jakie mają one właściwości fizyczne, np. twardość, barwę, łupliwość oraz jakie minerały występują na Ziemi Kłodzkiej. W galerii można było obejrzeć wyroby z kamieni regionalnych, skamieniałości oraz zwiedzić ekspozycję plenerową. Natomiast w pracowni ceramicznej pan Sławek Orlicki, również człowiek wielkiej pasji, zaprezentował wyroby z gliny i przedstawił jak wygląda proces powstawania ceramiki. Potem każde dziecko własnoręcznie wykonało pracę z gliny. Były to ślimaki, miseczki, kubeczki, liście. Wykorzystywano literki z makaronu, odciskano wzory z koronek. I każdy uczestnik warsztatów mógł popracować na kole garncarskim.
Na zakończenie zwiedziliśmy kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z roku 1541, najstarszy w naszej gminy i jeden z najstarszych na Ziemi Kłodzkiej. Wewnątrz prowadzone są prace konserwatorskie, bowiem na ścianach świątyni pokrytych tynkiem znajdują się średniowieczne freski, odkryte podczas prac remontowych w 2000 r. Dobrze zachowane polichromie zaczęto odsłaniać w roku 2010 a prace w kościele są możliwe dzięki zaangażowaniu Społecznego Komitetu Renowacji Kościoła w Kątach Bystrzyckich.
Pełni wrażeń uczestnicy wycieczki powrócili do Lądka-Zdroju. Dziękuję Panom za warsztaty, dzieciom i Paniom nauczycielkom, Lilianie Januszkiewicz i Ewie Opile za współpracę. Mam nadzieję, że kolejne wyprawy okażą się równie atrakcyjne!
Małgorzata Bednarek
Koordynator projektu
Koordynator projektu
zdj. M. Bednarek